Zaznacz stronę

Ręczniki są jednymi z najpotrzebniejszych artykułów wyposażających nasze łazienki. Na sklepowych półkach znajdziemy mnóstwo ręczników o najróżniejszych kolorach, miękkości i chłonności, jednak przed zakupem warto się dokładniej zastanowić, jaki produkt spełni nasze oczekiwania. Pod uwagę należy wziąć zarówno przeznaczenie ręcznika, charakter i predyspozycje skórne osoby, która będzie z ręcznika korzystać, jak i nawet kolorystykę łazienki.

ręczniki ludwika

Kilka słów o ręczniku

Podstawowym zadaniem ręczników jest pochłanianie wody maksymalnie małą powierzchnią i możliwie jak najlepsze jej odseparowanie od suchych fragmentów tkaniny. Ten mechanizm jest możliwy dzięki specjalnym technikom produkcji. Tkanina ręcznika jest stworzona z trzech nici – dwie z nich tworzą podstawę ręcznika przecinając się pod kątem prostym, a trzecia nić odpowiada za widoczne w ręczniku pętle, które dają efekt grubości i miękkości ręcznika. To właśnie te pętle odpowiadają za zbieranie wody, która później jest transportowana do tkaniny podstawowej. Im grubsza jest podszewka, tym ręcznik lepiej gromadzi wodę i może tej wody pochłonąć więcej.

Przy zakupie ręcznika warto dokładnie go obejrzeć, również pod światło i zwrócić uwagę, czy tkanina podstawowa nie prześwituje przez warstwę pętli. Podobnie, oględziny samych pętelek dostarczą wielu informacji o rodzaju i grubości materiału, z którego ręcznik wykonano. Im gładsze są pętelki, tym lepsza jakość bawełny została użyta do produkcji. Im lepsza bawełna i wykonanie ręcznika, tym większa jego chłonność, czyli ilość wody, jaką może pochłonąć materiał ręcznika. Niestety, w sklepie nie otrzymamy możliwości sprawdzenia chłonności, choć wystarczy do tego kilka kropel. Ręczniki zawsze muszą zostać przynajmniej jednokrotnie wyprane zanim osiągną swoje zdolności gromadzenia wody.

ręczniki ludwika pl

Ile waży ręcznik?

Jedną z istotniejszych cech, którą możemy sprawdzić od ręki i na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie jest gramatura ręcznika. Gramatura to nic innego niż waga w gramach użytego materiału na metr kwadratowy ręcznika. Ręcznik o gramaturze 500 i powierzchni metra kwadratowego będzie ważył pół kilograma. Im większa gramatura, tym ręcznik jest lepszy i bardziej chłonny, ale naturalnie również cięższy. W tym przypadku, wybór zadowalającego ręcznika nie jest już taki prosty. Trzeba być świadomym, że grubszy i cięższy ręcznik trudno się pieprze, a on sam bardzo długo schnie, jeśli więc nie możemy sobie pozwolić na kilkugodzinne suszenie w optymalnych warunkach, warto się jednak zastanowić nad mniejszą gramaturą ręczników. Wysokie gramatury są również niewskazane, jeśli szukamy ręcznika turystycznego.

Nie każdy ręcznik dla każdego

Poza zakupem na podstawie cech jakościowych ręczników, należy kierować się także cechami subiektywnymi. Nie każdy ręcznik, choć najlepszej jakości, może zostać zakupiony dla każdego. Wystarczy dotknąć kilku ręczników na sklepowych półkach, żeby się o tym przekonać – niektóre ręczniki są lekkie i miękkie w dotyku, a inne zaś dają wrażenie szorstkości. Różnica ta wynika ze sposobu splotu pętli. Dość duże i nieskręcone dają efekt miękkości, natomiast te ręczniki, gdzie pętle są mocno skręcone, krótkie i często położone warstwowo, są ręcznikami twardymi, nawet lekko szorstkimi. Przy zakupie produktu, należy wziąć pod uwagę subiektywną ocenę osoby, która będzie z ręcznika korzystać. Wybierając ręcznik na prezent, sprawdźmy, z jakich ręczników obecnie korzysta obdarowywany, albo spytajmy wprost o upodobania.
Kolejnym ważnym aspektem jest przeznaczenie ręcznika. Produkt kupowany „na chwilę”, w celach ogólnych nie musi być wysokiej jakości ani wyjątkowo przyjemny w dotyku. Najlepszym przykładem jest wyposażanie mieszkań studenckich – zakup w tym celu ręcznika z domieszką jedwabiu może okazać się niepotrzebnym i nieuszanowanym wydatkiem. Podobnie należy rozważyć kwestię rozmiaru kupowanego ręcznika. Możemy wybrać z produktów o powierzchni niewielkiej, albo wielkie ręczniki kąpielowe. Rozmiar jest związany także z przeznaczeniem. Ręcznik do rąk albo ręcznik turystyczny nie musi mieć dużej powierzchni.

Cena nie gra roli

Każdy zakup wiąże się z wydatkiem i w tym przypadku także będziemy analizować ceny ręczników. Co ciekawe, nie zawsze wysoka cena oznacza lepszej jakości ręcznik. Bardzo często zdarza się, że produkty o niższych cenach będą posiadały o wiele lepsze parametry jakościowe. Dzieje się tak dlatego, że jesteśmy przyciągani przez ładne wzory lub ciekawą kolorystykę i przestajemy zwracać uwagę na wykonanie samego produktu. Pamiętajmy, że zawsze warto spojrzeć na etykiety ręczników i porównać ich gramatury.
Z drugiej strony, kupowanie dobrej jakości ręcznika w kolorze niepasującym do wystroju łazienki, może spowodować, że ręcznik trafi do szafy, skąd nigdy nie zostanie wyciągnięty. Wybierajmy produkty, które są podobne do tych już posiadanych przez nas oraz takie, które pasują do wystroju łazienki. Bardzo często ręczniki są odbierane jako swoista wizytówka gospodarzy. Jeśli ręcznik w wybranej przez nas kolorystyce nie jest dostępny do zakupu, starajmy się wybierać jak najbardziej neutralne kolory, jednocześnie pamiętając, że na jasnych materiałach zabrudzenia są bardziej widoczne. A może wystarczy jedynie elegancki i pasujący do wystroju łazienki wzór na krótszym boku ręcznika?

Podsumowanie

Przy zakupie ręcznika trzeba zwrócić uwagę na bardzo wiele cech tych produktów – od chłonności i gramatury po kolorystykę i wzór. Pamiętajmy jednak o najważniejszej zasadzie. Ręcznik musi podobać się pod wszystkimi kątami osobie, która będzie z niego korzystać w przyszłości.